TS Wisła Kraków - Sekcja szachy - Edukacja, nauka, zabawa!

Pon-Pt: 08:00 - 18:00

Zapraszamy do zapisów!

Osiągnięcia

Dołącz do profesjonalistów!

Zadzwoń +48 (12) 630-45-00

ul. Reymonta 22, Kraków

O nas

Szachy na Wiśle? Tak też się stało!

W lutym 2010 roku Zarząd TS Wisła Kraków powołał do życia sekcję szachową. Po prawie 30 latach przerwy klub ponownie przyjął do swego grona szachistów. To sport dla osób wytrwałych w dążeniu do celu, błyskawicznych w ocenie sytuacji i odpornych psychicznie. A jeśli nawet komuś brakuje tych cech – w TS Wisła zadbamy o ich rozwój!

Jak działamy?

Działalność sekcji to nie tylko edukacja – razem uczymy się, ale również bawimy i cieszymy pięknem gry.

  • prowadzimy zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych
  • organizujemy imprezy szachowe
  • najmłodszych zapraszamy na półkolonie i obozy

 

 

Zawsze myślałeś o tym by spróbować, ale nie miałeś odwagi?
Grasz, a chciałbyś robić to lepiej?
Czekamy właśnie na Ciebie!

 

JAK SZACHY DO WISŁY PŁYNĘŁY

 

Do Krakowa szachy dotarły z … Persji. Tam były znane już w I wieku naszej ery; w tzw. czaturangę grano również w Indiach, a potem Arabowie przekształcili grę w szatranż.

Figury szachowe miały do przebycia długą drogę – przez Włochy i Hiszpanię zawędrowały w X wieku do Francji, Niemiec, Anglii i Skandynawii, a potem Czech. Jednocześnie kroczyły na Wschód – w VIII wieku w szachy zaczęto grać w Rosji.Podróż króla i jego świty do Polski trwała dłużej, ale wraz z renesansem szachy pojawiły się i tu, czego dowody znajdziemy u Kochanowskiego.

Grze od początku towarzyszyły wielkie nazwiska i profesjonalizm graczy: François Philidor i Filip Stamma, potem – Louis de la Bourdonnais, w Niemczech – Adolf Anderssen, a w Stanach Zjednoczonych – Paul Morphy. Pojawiły się pierwsze instytucjonalne spory, na szczęście wkrótce rozwikłane.

Pierwszy wielki międzynarodowy turniej rozegrano w 1851 roku w Londynie, a jego zwycięzcą został Adolf Andersen. W 1924 roku powstaje Międzynarodowa Federacja Szachowa i od tego też roku rozgrywane są szachowe olimpiady; w 1927 roku swój pierwszy turniej rozgrywają panie.

A w Polsce? W 1926 roku zawodnicy po raz pierwszy zmierzyli się w indywidualnych Mistrzostwach Polski. W krakowskiej Wiśle też zaczynamy nie od dziś – W latach 1979-1989 istniało Koło Szachowe przy sekcji Krzewienia Kultury Fizycznej. Nasi szachiści uczestniczyli w rozgrywkach regionalnych, największy sukces odnosząc w roku 1985, kiedy seniorzy zajęli IV miejsce w lidze okręgowej, a juniorzy zostali wicemistrzami województwa. Indywidualnie nasi zawodnicy kilkakrotnie stawali na podium mistrzostw województwa i Krakowa.

 

Od 2010 roku piszemy własną nową historię.

 

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *